
30 червня – Всесвітній день боротьби зі сколіозом
Щороку 30 червня відзначається Всесвітній день боротьби зі сколіозом для підвищення обізнаності про причини цієї хвороби, її симптоми, методи діагностики, можливості лікування та важливість раннього виявлення.
⚠️Без лікування сколіоз прогресує і може порушувати роботу життєво важливих органів, а також викликати психоемоційний дискомфорт.
❓Що таке сколіоз
♂️♀️Тіло людини має природні (фізіологічні) вигини хребта: лордози (вигини уперед) і кіфози (вигини назад), які допомагають підтримувати рівновагу, забезпечують амортизацію під час руху та сприяють правильному розподілу навантаження на хребет. Вигини хребта формуються в дитячому віці: лордози (шийний і поперековий) — коли дитина вчиться тримати голову і ходити; кіфози (грудний і крижовий) — коли дитина починає сидіти.
Сколіоз — це тривимірна деформація хребта, за якої відбувається його викривлення у бічній площині, а також ротація (обертання навколо вертикальної осі) і торсія (скручування та деформація) хребців.
Також при сколіозі, залежно від типу та локалізації деформації, може спостерігатися як збільшення, так і зменшення (сплощення) фізіологічних вигинів хребта.
‼️Чим небезпечний сколіоз
☝️Ця хвороба може спричиняти болі в спині та сковувати рухи. У занедбаних випадках сколіоз впливає на роботу серцево-судинної і дихальної систем, органів малого таза, а в тяжких формах може зменшувати об’єм легенів.
Ще один негативний вплив хвороби на якість життя — психоемоційний дискомфорт через зміни в поставі, як-от нерівні плечі, асиметрія тулуба тощо.
Серед відомих причин сколіозу розрізняють:
патології розвитку м’язової системи
ураження спинного мозку
аномалії розвитку ребер та хребців
травми опорно-рухового апарату
Але майже у 80% випадків причина виникнення сколіозу невідома. Такий сколіоз називають ідіопатичним. Найчастіше він виникає у 5–7 та 10–14 років — коли організм росте найінтенсивніше. Ідіопатичний сколіоз постійно прогресує.
Сколіоз можливо профілактувати, якщо дотримуватися таких рекомендацій:
✅регулярна рухова активність;
✅правильна організація робочого місця дитини — стіл та стілець повинні відповідати зросту дитини;
✅перевірка постави 1–2 рази на рік, особливо в період інтенсивного росту;
✅уникнення перевантаження хребта: пильнуйте, щоб рюкзак дитини був нетяжким, і щоб вона обов’язково носила його на обох плечах — навантаження має рівномірно розподілятися на обидві сторони хребта.
⚕️⚕️Якщо є підозра на сколіоз, невідкладно звертайтеся до лікаря. Діагноз встановлює лікар-ортопед після клінічного огляду та рентгенографії.